Příspěvek
10. září proběhla v Charvátově sále III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze tradiční jarní tisková konference ČSAT na téma Cholesterol – tichý zabiják.
Prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda ČSAT a předseda Asociace preventivní kardiologie ČKS, upozornil na vysokou prevalenci a incidenci KV onemocnění v České republice, připomněl problematiku familiární hypercholesterolemie a věnoval se také adherenci pacientů s chronickými onemocněními (průzkum IQVIA k Týdnu adherence 2019). Pro novináře byl velmi zajímavý také průzkum v síti lékáren Dr. Max, který se může pochlubit více než 30 000 respondenty. Ze zcela nových dat byl zmíněn projekt LipitenCliDec, který mapoval zdravotní charakteristiky pacientů praktických lékařů s nedostatečně kompenzovanou hypertenzí a dyslipidemií.

Druhý řečník, doc. MUDr. Tomáš Freiberger, Ph.D., představil novinářům dvouletý pilotní projekt novorozeneckého screeningu familiární hypercholesterolemie (FH) Czech-IN, který připravuje ČSAT společně s Národním screeningovým centrem (NSC) Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR). Pokud se potvrdí předpoklady, je velká šance, že se vyšetření vedoucí k odhalení FH stane součástí rutinního screeningu u novorozenců. Předpokládá se, že pilotní projekt zachytí 40 novorozenců s FH, a pokud se podaří vyšetřit další členy rodiny, mohl by celý projekt vést k nalezení až 120 nových pacientů s FH. Při zavedení celoplošného screeningu by pak při 100 000 porodech ročně bylo možné zachytit až 1 200 lidí s FH.

Třetím řečníkem byl vzácný host, prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., přednosta II. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a předseda České kardiologické společnosti (ČKS). Připomněl, že Česká republika je na špičkové úrovni v péči o akutní infarkty myokardu, nicméně v rizikovosti populace jsme na tom hůře než západoevropské země. Apeloval proto na potřebu zodpovědnosti za vlastní zdraví a využívání optimálně nastaveného systému bezplatných preventivních prohlídek u pediatrů a praktických lékařů.

Na tiskové konferenci byla přítomna také mgr. Zdeňka Cimická, předsedkyně pacientské organizace Diagnóza FH, z.s.

Tisková konference nabývá na atraktivitě nejen dobře uchopeným tématem, ale i přítomností reálného pacienta, který je ochoten podělit se se svým příběhem. Tentokrát jsme přivítali paní Věru, která žije s FH a je léčena inhibitorem PCSK9.
