ZPRAVODAJ
ročník: 2018
číslo: 1

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

blíží se konec března, a to je nejvyšší čas předložit Vám nový elektronický Zpravodaj ČSAT, první v tomto roce. Opět jsme pro Vás nachystali mnoho zajímavých novinek, odborných aktivit a členských výhod, proto neváhejte a podívejte se, co by právě pro Vás bylo to pravé.
    Osobně bych si Vás v prvé řadě dovolil upozornit na pokračování našeho cyklu webinářů Otazníky v diagnostice a léčbě dyslipidemií. Pátý cyklus, ve kterém jsme se věnovali angiologii jsme vysílali na www.lecbadlp.cz  21. března. Další webinář je plánován na 23. května, tentokrát ve spolupráci s prof. Alešem Linhartem, předním kardiologem a přednostou II. interní kliniky - kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. Ústředním tématem tohoto webináře bude použití a potenciál hypolipidemik z pohledu kardiologa. Další webináře proběhnou na podzim a Vy, členové ČSAT, máte možnost ovlivnit jejich zaměření - dejte nám vědět, o čem byste chtěli nebo potřebovali na webinářích slyšet!
    Velice důležitým posláním ČSAT je podpora účasti členů na domácích a zahraničních kongresech a vyhlašování soutěží, díky nimž je možné získat významnou finanční odměnu. Ještě do 31. března se například můžete hlásit do soutěže o cestovní granty na 86. kongres EAS v Lisabonu. Pokud chcete podpořit Vaši odbornou stáž na zahraničním pracovišti (v délce 3 – 6 měsíců), obracejte se už dnes na sekretariát ČSAT (jirh@ikem.cz) - v letošním roce můžeme udělit prostředky ve výši 3000 – 5000 Eur!
Stejně jako v předchozích letech i letos vyhlásíme Cenu za nejlepší publikaci 2017-2018, spojenou s nezanedbatelnou finanční odměnou. Pro aktuální informace sledujte prosím naše webové stránky www.athero.cz nebo naše e-mailové newslettery. Nezapomeňte také, že jako členové ČSAT můžete čerpat cenné výhody poskytované partnerským společnostem Evropskou společností pro aterosklerózu. Díky National EAS Membership získáváte například online verzi časopisu Atherosclerosis zdarma nebo přístupy k e-learningu a pokročilým odborným kurzům. Více informací najdete na EAS member.
    V únoru jsme měli tu čest přivítat na půdě III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze současnou prezidentku EAS prof. Dr. Lale Tokgözoğlu. Paní profesorka přednášela o globálních trendech managementu dyslipidemií. Pro ty, kteří se její přednášky nemohli zúčastnit, připravujeme článek shrnující nejdůležitější odborné informace - najdete jej už brzy na našich webových stránkách. A když už jsme u akcí skončených, stále ještě na webu najdete ohlédnutí za tím nejzajímavějším z loňského 21. kongresu o ateroskleróze. Pokud chcete mít skutečně kompletní přehled o činnosti Vaší odborné společnosti v loňském roce, máme pro Vás připravenou Výroční zprávu ČSAT za rok 2017, doplněnou o Výroční zprávu projektu MedPed. Obě zprávy najdete přiložené v tomto Zpravodaji, nebo trvale na webu v sekci O Společnosti - Výroční zprávy.
    Ale teď už k tomu, co chystáme v roce 2018. V tomto Zpravodaji najdete pozvánky na důležité zahraniční kongresy partnerských odborných společností či akce s tematikou aterosklerózy. Rozhodně si ale nezapomeňte v diáři poznamenat tři klíčové termíny: 6. června, kdy se koná tradiční Šobrův den, 19. – 20. října, kdy se uskuteční 4. ročník Česko-slovenské lipidové akademie a konečně 6. – 12. prosince, kdy proběhne již 22. kongres o ateroskleróze.
    Jak jistě dobře víte, ČSAT je dlouhodobě odborným partnerem pacientské organizace Diagnóza FH, z.s. a spolupracuje s ní na řadě osvětových aktivit. Jednou z těch větších letos bude například měření cholesterolu a odborné a výživové poradenství na běžecké akci Proběhni se, kterou v sobotu 21. dubna pořádají kardiologové z IKEM a Nadačního fondu České srdce. Zástupci ČSAT, Diagnózy FH a Sekce výživy a nutriční péče budou na místě k dispozici všem zájemcům o problematiku vysokého cholesterolu a prevenci KV onemocnění. Pokud jste sportovně založení, můžete se přihlásit i na samotný běžecký závod Kunratickým lesem, a to na webu www.probehni.se. Nejen, že uděláte něco dobrého pro svoje zdraví, ale také pomůžete: výtěžek ze startovného poputuje NF České srdce a od něj na záchranu dětských životů vybraných afrických dětí či jiných pacientů v nouzi a také na edukaci v České republice. Rád bych Vám také připomněl, že s Diagnózou FH, z.s. jsme pro Vás a Vaše pacienty s dyslipidemiemi koncem loňského a začátkem letošního roku připravili několik nových a kvalitních edukačních brožur. Jedna z nich vyvrací devět nejčastějších (a nejnebezpečnějších) pověr o statinech a další tři jsou atraktivním průvodcem familiární hypercholesterolemií pro děti a dospívající. Brožury jsou snadno ke stažení na webu ČSAT nebo máte-li zájem o tištěné verze a jste součástí sítě MedPed, kontaktujte prosím koordinátorku projektu Medped Elišku Mitvalskou (eliska.mitvalska@medped.cz).
    A to nejlepší na konec. S potěšením konstatuji, že se do finále blíží dvouleté vyjednávání o stanovení úhrady pro léčbu inhibitory PCSK9. Zdravotní pojišťovny právě oznámily SÚKL, že se dohodly s držiteli registrace. V druhém kvartále 2018 bychom se tedy měli dočkat skutečného vstupu těchto nových léků do klinické praxe. Až se tak skutečně stane, budete samozřejmě mezi prvními, které budeme informovat. Další neméně důležitou a velice pozitivní novinkou ze soudku organizačních záležitostí je rozšíření sítě center pro lipoproteinovou aferézu - s odkazem na stanovisko Společnosti staré přibližně dva roky je nyní možné referovat pacienty nejen do Hradce Králové, ale také do FN v Motole, IKEM v Praze, VFN v Praze a CKTCH v Brně. Výhledově bude otevřeno centrum také v Olomouci.
    
Milé kolegyně, milí kolegové, vážení členové ČSAT, děkuji Vám za zájem, se kterým pročítáte náš nový Zpravodaj ČSAT. Věřím, že Vás výčet a popis plánovaných aktivit naší odborné Společnosti těší stejně jako mne a že i v roce 2018 budete rádi, že jste s námi.
Budete-li mít na srdci jakékoli připomínky, podněty či otázky, neváhejte a obracejte se na nás.

S přáním krásných dnů

Michal Vrablík, předseda ČSAT
FacebookAKTUALITYXXXII. Šobrův den


6. června 2018

Lichtenštejnský palác,
Malostranské náměstí 13, Praha 1

Titulka
22. kongres o ateroskleróze

Cestovní granty na EAS 2018 v Lisabonu

 
Do 31. března 2018 můžete soutěžit o cestovní grant na kongres EAS, který se bude konat v Lisabonu.
Pozvánka na 41st ELC meeting v Tutzingu


Příjem abstrakt zahájen!
Přihlaste se k aktivní účasti na mítinku European Lipoprotein Club (ELC), který se koná 10. – 13. září 2018 v německém Tutzingu.

Vice informací

 ISA 2018 - Toronto


2. dubna 2018 - deadline pro časné registrace

Stránky kongresu: http://www.isa2018.org

 Benefity Membership EAS


Pro členy ČSAT: National Society Membership EAS s řadou benefitů!

Členové ČSAT mohou čerpat výhody tzv. National Society Membership EAS - např. online časopis zdarma a přístupy k e-learningu nebo pokročilým kurzům. Více na EAS member.
 


Akce ČSAT 20182nd EAS Paediatric Familial Hypercholesterolaemia meeting


Satelitní meeting u příležitosti 86. kongresu EAS v portugalském Lisabonu se bude konat 9. května 2018.

Více informací


Tisková konference ČSAT k Evropskému dni mozku


O příčinách, příznacích a léčbě iktů hovořil neurolog prim. Aleš Tomek z FN v Motole, o dyslipidemiích jako rizikovém faktoru pak doc. Michal Vrablík, předseda ČSAT.

Tisková zpráva


Nové brožury pro vaše pacienty garantované ČSAT!


Kvalitní brožury pro vaše pacienty s dyslipidemiemi nebo FH stahujte na webu ČSAT ZDE. Novinky: Devět pověr o statinech, Natři to FH, FH a já, Moje rodina, FH a já.


Výroční zprávy ČSAT a Medped za rok 2017ODBORNÁ ČÁST

Odborné zajímavosti z 21. kongresu o ateroskleróze


Článek o odborném dění na kongresu v Olomouci ZDE
 


Partneři společnosti:
Amgen s.r.o. AOP Orphan Dr.Max KRKA
MSD Mylan Pharmaceuticals Pfizer RichterGedeon
sanofi-aventis s.r.o. Servier Teva Pharmaceuticals
© 2018 Česká společnost pro aterosklerózu. All rights reserved.