Staňte se členy

Projekt MedPed - Pro pacienty - Nejčastější otázky
Dotaz: Ovlivňuje kouření hladiny lipidů?

Kouření je pro pacienty s FH obzvláště riskantní a důrazně se jim nedoporučuje kouřit. Kouření způsobuje další poškozování cév, snižuje hladinu HDL cholesterolu („hodného cholesterolu“) a ztrojnásobuje riziko kardiovaskulárního onemocnění – dokonce v případě, že je hladina cholesterolu v krvi normální. Neléčení pacienti s FH mají 25krát vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění než zdraví lidé. U neléčených pacientů s FH, kteří kouří, je riziko zvýšeno 75krát! To platí jak pro muže, tak pro ženy.


Dotaz: Proč je pohybová aktivita prospěšná?

Pohybová aktivita je doporučena pro všechny věkové skupiny. Pravidelný pohyb příznivě ovlivňuje lipidový profil snížením hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů a zvýšením hladiny HDL cholesterolu. Vyvíjení pohybové aktivity může snížit vysoký krevní tlak a snižuje riziko nadváhy, rozvoje diabetu 2. typu a některých druhů rakoviny. Doporučuje se pravidelná pohybová aktivita (dostatečná ke zrychlení tepu) alespoň po dobu třiceti minut přinejmenším pětkrát týdně.


Dotaz: Mohu s FH otěhotnět a je to bezpečné?

V případě plánování těhotenství a v jeho průběhu je nutné vysadit léčbu statiny.


Dotaz: Jsou statiny bezpečné i při dlouhodobém užívání?

Ano, statiny patří k nejbezpečnějším lékům. U malé části nemocných se mohou objevit bolesti svalů. V průběhu užívání jsou kontrolovány svalové a jaterní enzymy.


Dotaz: Kteří z příbuzných a v jakém věku musí být postiženi kardiovaskulárním onemocněním, aby se dalo vyslovit podezření na FH také u mne?

Vyšetření je vhodné provést v případě výskytu předčasných srdečně-cévních onemocnění u příbuzných 1. (rodič, dítě, sourozenec), ev. 2. stupně (strýc, neteř atd.), u mužů před 55. a u žen před 60. rokem věku.


Dotaz: Je při FH zakázán alkohol?

Příjem alkoholu by měl být omezen, u žen na 10 - 20 g, u mužů na 10 - 30 g etanolu denně (toto množství alkoholu je obsaženo v 1 malém panáku nebo ve 2 dcl vína nebo v půllitru piva). Alkohol zvyšuje krevní tlak, hladinu triglyceridů v krvi a současně zvyšuje energetický příjem.


Dotaz: Snižuje FH významně délku života?

Riziko představuje neléčená FH: neléčení pacienti s FH mají 25krát vyšší riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění než zdraví lidé. U neléčených pacientů s FH, kteří kouří, je riziko zvýšeno až 75krát! To platí jak pro muže, tak pro ženy.